MOL Gyermekgyógyító Program
„Szól a Szív”- kutyás terápiás foglalkozás halmozottan fogyatékos látássérült gyermekeknek
1.000.000,- Ft
www.molalapitvany.hu
A projekt három csoportban zajlott, egy-egy gyógypedagógus és asszisztens segítségével. A kutyás felvezető kolléganő a Winddogs Sport és Terápiás Kutyás Egyesület képviselőjeként vett részt, Cross és Riley kutyával.
A három tanulócsoport egymástól különbözött az intellektuális képességzavar, a látássérülés, és a kommunikációs interakciós készség mértékét tekintve. Ezen kívül egyes tanulók súlyos mozgássérüléssel, viselkedésproblémákkal és siket-vaksággal is küzdöttek.
A kutyás foglalkozásokon a tanmenetünknek és tananyagunknak megfelelő témákkal dolgoztunk, ezeket próbáltuk adaptálni.
A gyermekeknek segítség volt, hogy új „eszközzel”, új perspektívából fogadhatják az információkat. A tevékenységek emellett színesebbek, érdekesebbek voltak számukra. Céljaink között szerepelt, hogy a komplex gyógypedagógiai fejlesztés eszközeként a kutyát használjuk kommunikációs, mozgásos, bazális stimulációs, és kognitív problémamegoldó helyzetek gyakorlására. A kutya jelenléte csökkentette az erős felnőtt függést, és nagyobb hangsúlyt helyezett a gyermek és kutya, vagy gyermekek egymás közti interakciójára.
Az iskolai neveléshez kapcsolódó további fontos cél a közösségben végzett tevékenységben való részvétel és a szocializáció növelése volt. Halmozottan fogyatékos gyermekek számára igen nehéz minden tagot aktivizáló csoportos foglalkozást tervezni anélkül, hogy a sok egyéni segítségnyújtás mellett ne váljon „párhuzamos egyéni” fejlesztéssé. Az állat jelenléte kellően különleges inger volt ahhoz, hogy a figyelem fenntartását segítse és növelje a motivációt a részvételre. A családok pozitívan fogadták az állat asszisztált terápia lehetőségét, többen kifejezték, hogy a kutyák jelenléte családbaráttá, gyermekbaráttá tette az iskolai környezetet.
A pályázat keretein belül a tevékenységek dokumentálása céljából közel háromszáz fotó készült profi fotós segítségével. Ezen kívül készítettünk még, egy közel félórás oktatófilmet, melyen fejlesztési területenként mutatunk ötleteket, feladatokat, illetve helyet kap nálunk végzett foglalkozások keretrendszerének bemutatása is. A filmből DVD formátum is készült így menürendszerrel, érdeklődésnek megfelelően, szabadon lehet válogatni az egyes területek és feladatok megtekintése között. A filmből juttatunk egy-egy példányt intézményünk más területeinek, illetve más intézmények, érdeklődők számára is elérhető nálunk.
Tapasztalatainkat szakmai nap keretében 2017. június 21-én osztottuk meg a meghívott vendégekkel, érdeklődőkkel. A projektzáró alkalom előadói közé külsős szakembereket is bevontunk. Az utolsó foglakozásokat intézményegységünk nyári napközis táborában, június utolsó hetében tartottuk.
Visszatekintve a projekt hasznos volt, sokat tanultunk belőle, és reméljük a jövőben is lesz lehetőségünk hasonló pályázati munkákban részt venni.